Oszustwa w obrocie paliwami

Na terytorium Polski zaobserwowano nasilenie zjawiska oszustw w obrocie paliwami. Paliwo pochodzące z niewiadomego źródła często nie spełnia norm jakościowych, służy wyłudzeniu z urzędu zwrotu podatku VAT bądź nieodprowadzeniu należnego podatku. Nabywcami paliwa od oszustów mogą być w coraz większym stopniu rolnicy, prawdopodobnie nieświadomi uczestnictwa w takim procederze.

Do najbardziej istotnych kwestii uczestnictwa w takim procederze należą:

1.    Zakwestionowanie u rolnika prawa do odliczania podatku naliczonego
w podatku VAT,

2.    Nałożenie na rolnika obowiązku zapłaty podatku VAT „za sprzedawcę”
w drodze odpowiedzialności solidarnej

3.    Nałożenie na rolnika obowiązku zapłaty podatku akcyzowego
„za sprzedawcę”,

4.    Nałożenie na rolnika obowiązku zapłaty opłaty paliwowej „za sprzedawcę”,

5.    Możliwość zakwestionowania u rolnika zwrotu akcyzy, o który ubiegają się
rolnicy w urzędzie gminy,

6.    Odpowiedzialność karno-skarbową.

W dobie nasilenia zjawiska oszustw w sektorze paliwowym, rolnicy mogą ustrzec się uczestnictwa w takim procederze w następujący sposób:

1.    Bardzo uważnie dobierać kontrahentów, od których kupują paliwo,

2.    Unikać zakupu paliwa w przypadku gdy okoliczności, w jakich odbywa się
sprzedaż są nietypowe i budzą wątpliwości,

3.    Żądać oryginalnych dokumentów (np. KRS, CEIDG, REGON, koncesja),

4.    Zawierać transakcje bezgotówkowe,

5.    Żądać oprócz faktury świadectwa jakości paliwa,

6.    Sprawdzać czy sprzedawcy paliwa są zarejestrowanymi czynnymi
podatnikami VAT (np. na stronie https://pfr.mf.gov.pl/?link=vat),

7.    Sprawdzać   czy   sprzedawcy   paliwa   są  w   bazie   przedsiębiorstw posiadających     koncesje     na     obrót     paliwami     (na     stronie: http://bip.ure.gov.pl/bip/import/35,Baza-przedsiebiorstw-posiadajacych-koncesje.html),

8.   Sprawdzać czy sprzedawcy paliwa są wymienieni w prowadzonym przez Minister Finansów wykazie podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną (na stronie: http://kaucja-gwarancyjna.mofnet.gov.pl).

Więcej informacji o możliwych negatywnych konsekwencjach dla osób nabywających paliwa od oszustów dostępne jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów http://www.finanse.mf.gov.pl/vat/wyjasnienia-i-komunikaty/

Opublikowano INFORMACJE OGÓLNE, PODATEK VAT | Komentowanie nie jest możliwe

Weź udział w Narodowej Loterii Paragonowej

1 października 2015 r. ruszyła Narodowa Loteria Paragonowa organizowana przez Ministerstwo Finansów. Loteria ma zachęcać do wydawania i brania paragonów fiskalnych i tym samym uświadomić Polakom, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym.

Na uczestników pierwszej w Polsce loterii paragonowej czekają  samochody Opel Astra oraz nowoczesne laptopy i iPady. Dodatkowo, co trzy miesiące do wygrania będzie auto Opel Insignia. Aby wziąć udział w loterii, wystarczy mieć ukończone 18 lat i  paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Losowanie zwycięskich paragonów odbywa się co miesiąc. Dodatkowym losowaniem będą premiowane paragony z określonych branż usługowych. W pierwszych trzech miesiącach loterii są to paragony z  zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. W kolejnych kwartałach premiowane będą paragony za usługi z prywatnych gabinetów lekarskich i dentystycznych, warsztatów samochodowych oraz z restauracji i kawiarni.

Loteria ma przekonać Polaków, że codzienne wydawanie i branie prawidłowych paragonów fiskalnych podczas zakupów, w restauracji, barze czy u fryzjera ma znaczenie nie tylko przy dochodzeniu praw przez klientów w sytuacjach problemowych, ale także dla uczciwej konkurencji i stanu wspólnego budżetu. To przekłada się na lepsze funkcjonowanie kraju i finansowanie oświaty, służby zdrowia, sportu czy kultury.

Izba skarbowa w Krakowie  zaprasza do udziału w Narodowej Loterii Paragonowej. Najbliższe losowanie nagród odbędzie się 16 listopada, ale już od 1 października można zbierać paragony fiskalne i rejestrować je na stronie  Loterii Paragonowej (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Co warto wiedzieć?

  1. Loteria trwa od 1 października 2015 r. do 30 września 2016 r.
  2. Aby wziąć udział, trzeba dokonać zakupu towaru lub usługi za minimum 10 zł brutto, mieć świadczący o tym paragon fiskalny i w miesiącu zakupu zgłosić się do loterii za pośrednictwem strony internetowej www.loteriaparagonowa.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie).
  3. Do loterii przyjmowane są tylko paragony fiskalne. Można zgłosić ich dowolną liczbę, przy czym jeden paragon można zgłosić tylko raz w loterii, niezależnie od kwoty zakupu.
  4. Raz w miesiącu będzie można wylosować Opla Astrę, a raz na kwartał – Opla Insignię. Ponadto można wygrać nowoczesny Lenovo Thinkpad oraz iPad-y Air 2.
  5. Losowania najcenniejszych nagród będzie można obejrzeć na żywo w TVP Regionalna. Nagrania z losowań będą też dostępne na kanale YouTube Ministerstwa Finansów.
  6. Wyniki losowań będą publikowane na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl/wynik (link otwiera nowe okno w innym serwisie) w dniu losowań.
  7. Zwycięzcy losowań nie mogą wymieniać nagród na inne ani otrzymać jej wartości w gotówce.
  8. I jeszcze jedno: wszystkie nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej są zwolnione z podatku!
  9. W loterii nie mogą brać udziału pracownicy Ministerstwa Finansów i organizatora loterii oraz członkowie ich najbliższej rodziny.

Wszystkie informacje o Loterii dostępne są na stronie: www.loteriaparagonowa.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Opublikowano INFORMACJE OGÓLNE | Komentowanie nie jest możliwe

Oferty praktyk dla studentów

Urząd Skarbowy w Limanowej uczestniczy w rządowym programie praktyk studenckich. Zapraszamy studentów do zapoznania się z naszą ofertą, która jest dostępna na stronie: oferty.praca.gov.pl. Każde z zamieszczonych na podanej stronie ogłoszeń o praktyce w urzędzie zawiera dane kontaktowe dla zainteresowanych:

  1. PRAKTYKANT NA STANOWISKU DS. OBSŁUGI BEZPOŚREDNIEJ

Poza praktykami oferowanymi przez Urząd Skarbowy w Limanowej, na stronie: oferty.praca.gov.pl dostępnych jest kilkadziesiąt propozycji praktyk studenckich oferowanych przez pozostałe urzędy skarbowe województwa małopolskiego oraz Izbę Skarbową w Krakowie. Dla uzyskania dostępu do tych ofert konieczne jest wybranie w zakładce: RODZAJ PROPOZYCJI → kategorii: PRAKTYKA STUDENCKA oraz w zakładce: DODANE PRZEZ → podmiotu: IZBA SKARBOWA W KRAKOWIE.

Materiały informacyjne oraz dokumenty wzorcowe przydatne przy organizacji praktyki studenckiej w administracji rządowej w 2015 r. są dostępne na stronie Departamentu Służby Cywilnej KPRM

Studentów zainteresowanych ofertami praktyk w Urzędzie Skarbowym w Limanowej oraz uzyskaniem dodatkowych informacji, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 18 3379 341 oraz mailowo na adres: praktyki1214@mp.mofnet.gov.pl

 

 

 

Opublikowano INFORMACJE OGÓLNE | Komentowanie nie jest możliwe

Już możesz sprawdzić on-line status przedsiębiorcy w zakresie podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej informuje, że Ministerstwo Finansów wprowadziło możliwość sprawdzenia on-line statusu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie podatku od towarów i usług.

Sprawdzenia statusu podmiotu można dokonać wchodząc na stronę internetową www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp wybierając zakładkę „Sprawdź status podmiotu w VAT”.

Po wpisaniu nr identyfikacji podatkowej podmiotu (NIP) uzyskamy informację dotyczącą aktualnego (na dzień poprzedni) statusu podmiotu w zakresie podatku od towarów i usług.

Opublikowano INFORMACJE OGÓLNE | Komentowanie nie jest możliwe

Ogłoszenie o licytacji

Licytacja samochodu Mercedes Benz ML 320

Opublikowano LICYTACJE KOMORNICZE | Komentowanie nie jest możliwe